• E-Books
  • Applications
  • Layouts
  • Sketches
  • Wallpapers
  • Posters

Montaż Thermalright HR-03 Plus na GeForce 8800GTS - Fotoreportaż

Dzisiaj zajmiemy się zmianą oryginalnego chłodzenia na karcie graficznej GeForce 8800GTS Gigabyte 640MB. Miałem zająć się tym już dawno, ale czasu nie było. Nadeszło lato, więc temperatury też poszły w górę i zmiana wentylacji stała się koniecznością.

Przy oryginalnej "suszarce" temperatury w spoczynku na GPU wynosiły 72 stopnie C, na pamięciach i procesorze graficznym 64 stopnie, a otoczenie procesora 56 stopni. Oznacza to, iż są one o wiele za wysokie.

Foto

Do naszych działań będą nam potrzebne:

  • Radiator GPU Thermalright HR-03 Plus
  • Wentylator Fander 92 mm (w moim przypadku czarny)
  • Pasta termoprzewodząca Zalman ZM-STG1
  • Taśma termoprzewodząca 3M 468 MP
  • Płyn do czyszczenia pasty termoprzewodzącej ArctiClean 1 (30ml)
  • Płyn do polerowania ArctiClean 2 (30ml) [opcjonalne]
  • Waciki/patyczki do przeczyszczenia rdzenia i innych elementów zabrudzonych starą pastą/klejem (lub cos innego nadającego się do tych celów)

Foto Foto Foto

Foto Foto Foto

A więc, czas przejść do pracy. Na początek przygotować musimy naszą kartę graficzną do pracy, w tym celu musimy zdjąć stare chłodzenie. Aby tego dokonać musimy odkręcić 8 większych śrubek na awersie karty (tych ze sprężynkami), oraz 2 śrubki na samym śledziu. Następnie należy lekko i w wolnym tempie ściągać stary radiator. Gdy jest on położony na pastę termoprzewodzącą, lub/oraz taśmę termoprzewodzącą wystarczy lekko pociągać go i nieco obracać na boki tak, aż puści (w moim przypadku konieczne było odkręcenie śledzia, gdyż blokował nieco ruchy radiatora). Gdy jednak jest przyklejony na klej, konieczne będzie skruszenie kleju, w tym celu będziemy musieli najpierw ostrożnie rozgrzać mocno kartę (np. nad ogniem, ale tak aby jej nie przypalić), a następnie schłodzić (np. w lodówce tak, aby nie zamokła). Po schłodzeniu karty należy podobnie jak w poprzednim przypadku okrężnymi ruchami lekko zdjąć radiator (tak, aż puści).

Tak wygląda ta karta przed ściągnięciem radiatora:

Foto Foto

A tak po:

Foto Foto

Foto Foto

I przykręcamy śledzia na swoje miejsce:

Foto Foto

Po ściągnięciu radiatora, należy dokładnie wyczyścić miejsca, na które będziemy mieli kleić nowe radiatorki (tj. kości pamięci, rdzeń, układ VRM, NVIO). W tym celu możemy użyć w/w płynu ArctiClean 1, gdyż bardzo dobrze radzi sobie z pastą termoprzewodzącą, oraz klejem. Jeżeli jednak nie chcemy aż tyle wydawać na środki do czyszczenia, możemy użyć spirytusu (powyżej 90%), ale on już nie radzi sobie z klejem. No i nie radzę oczywiście używać dezodorantów, perfumu, gdyż czasami może źle do się skończyć.

Foto

Po oczyszczeniu karty, najlepiej wypolerować rdzeń płynem do polerowania ArctiClean 2 dla połysku i dokładnego wyczyszczenia całości.

Tak powinno to wyglądać po czyszczeniu:

Foto Foto Foto

Teraz zajrzyjmy do naszego zestawu Thermalright HR-03 Plus. Jest on w całkiem zwyczajnym kartonowym pudełku. W zestawie znajdują się:

  • Główny radiator na rdzeń
  • 8 radiatorków na pamięci
  • 4 radiatorki na pamięci umieszczone nad rdzeniem
  • 4 podłużne radiatorki na moduły VRM
  • 1 specjalny radiator na układ NVIO
  • 4 śrubki do montażu głównego radiatora z 4 gumkami amortyzującymi
  • 2 druciki do montażu wentylatora
  • Strzykawka pasty termoprzewodzącej
  • Instrukcja
  • Naklejka Thermalright

Foto Foto Foto

Foto

Pierwsza rzecz, którą się zajmiemy przy tym zestawie, to radiatorki na pamięci, oraz moduły VRM. Musimy zdjąć z nich taśmę termoprzewodzącą, która na nich jest, oraz wyczyścić klej, który na nich pozostanie. Do usunięcia kleju możemy użyć płynu ArctiClean 1, oraz ArctiClean 2 (zostało nam go dużo jeszcze, więc nie będzie z tym problemu).

Foto Foto Foto

Foto

Po wyczyszczeniu i dokładnym osuszeniu radiatorków, kleimy na nie taśmę termoprzewodzącą 468 MP firmy 3M. Jest to wskazane, gdyż radiatory klejone na standardową taśmę dołączoną do zestawu często odpadają.

Foto Foto

Po naklejeniu taśmy na radiatory i dokładnym wysuszeniu karty, przechodzimy do naklejania radiatorków na moduły VRM, oraz pamięci. Następnie zakładamy radiator na układ NVIO, przy pomocy plastikowych zaczepów. Uprzednio jednak podklejając go od dołu grubszą taśmą termoprzewodzącą dołączoną do zestawu.

Foto Foto

A więc przyszedł czas na posmarowanie rdzenia pastą termoprzewodzącą. Nie użyjemy jednak w tym celu pasty dołączonej do zestawu, gdyż nie jest za dobra. Zamiast tego użyjemy pasty Zalman ZM-STG1. Nakładamy ją bardzo cienko, oraz dokładnie. Tak, aby pokryć całą powierzchnię rdzenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie wymieszać pastę przed użyciem, aby dobrze spełniała swoje funkcje (ja użyłem w tym celu cienkiego patyczka aby rozmieszać, oraz lekko wstrząsnąłem na koniec).

Foto

Po odczekaniu chwilki, możemy już montować radiator na rdzeń. Wbrew pozorom jest to bardzo proste, wystarczy: najpierw wziąć dolne mocowanie radiatora (ten płaski X), wkręcić do niego śrubki dostępne w zestawie (tak, aby pozostawał lekki luz, wtedy łatwiej dopasować układ dziurek na karcie), nałożyć gumowe nakładki, oraz nałożyć całość od dołu na kartę. Po nałożeniu dolnego mocowania, zakładamy na radiator górna ramę mocowania (wypukły X), mamy tutaj do wyboru zaczepienie go tak, aby był nad kartą, oraz tak, aby był pod nią. Ja wybrałem montaż pod kartą, gdyż wtedy wentylator działa nie tylko na rdzeń, ale również na pamięci, itd. Teraz trafiając w śrubki dolnego mocowania wystające z karty, nakładamy radiator na rdzeń, a następnie ostrożnie dokręcamy zakrętki śrubek od góry, oraz dokręcamy je od dołu. Tak, aby dobrze trzymały radiator.

Foto Foto

Jeżeli chcemy, aby nasze chłodzenie było pasywne, to w tym miejscu możemy już zakończyć pracę i zamontować naszą kartę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie na nim wentylatorka 92mm (dzięki temu uzyskamy lepsze wyniki). Zamontujemy więc wentylatorek Fander 92 mm przy pomocy drucików mocujących dołączonych do zestawu Thermalright'a. Mamy tu do wyboru albo zamontować go w ten sposób, aby wyciągał ciepłe powietrze, oraz w taki aby wiał na kartę (ja wybrałem ten pierwszy sposób, na średnich obrotach, aby nie było zaburzeń obiegu powietrza). Wyjście na karcie graficznej ma zupełnie inny wtyk, więc użyjemy tutaj przejściówki załączonej w zestawie i podłączymy go prosto do zasilacza.

Foto

No i to by było już na tyle. Mamy zamontowane nowe chłodzenie, więc teraz zobaczmy jak się ono sprawuje. Po zamontowaniu nowego chłodzenia temperatura w spoczynku spadła o 20 stopni C na GPU, pamięciach i procesorze graficznym, natomiast w otoczeniu procesora o 14 stopni. Są to wyniki zaraz po założeniu nowego chłodzenia, więc po przystosowaniu sie pasty spadnie jeszcze nieco temperatura (2-3 stopnie).

Foto

Jak widać na fotce, wiatraczek z grafiki leży prawie na dźwiękówce, więc nie daje z siebie wszystkiego, no i kable są nieco rozrzucone, co źle wpływa na przepływ powietrza. Podejrzewam więc, iż po zrobieniu porządku w obudowie, temperatury spadną jeszcze bardziej (a i tak 20 stopni w dół, to bardzo dobry wynik jak na chłodzenie aktywne).

Author: Daniel 'zoNE' Gabryś

Posted on 2008.07.20
Last updated on 2008.07.20

  • Windows Reg Tweaker Original War Encyclopaedia
  • Original War - Kurs Edytora
  • Leksykon pojęć bezpieczeństwa