• E-Books
  • Applications
  • Layouts
  • Sketches
  • Wallpapers
  • Posters

Might & Magic: Duel of Champions - Co opłaca się kupować? [FILM]

Biję się, bo "w walce moja siła". I właśnie o tym, skąd czerpać tą siłę oraz jak najszybciej stworzyć swoją własną silną talię będzie ten artykuł. Wiele osób po rozpoczęciu gry chce jak najszybciej uzbierać jakąś talię i dlatego skupia się często na tych najmniejszych pakietach, ale czy takie rozwiązanie jest dobre? Ludzie pytają, dlaczego mam płacić za droższy pakiet za 12.500 sztuk złota, w którym mieści się tylko 12 kart, skoro mogę kupić 6 pakietów mniejszych po 2.000 i osiągnąć ten sam efekt - czyżby brzmiało jak oferta skrzydełek z kurczaka w jednej ze znanych sieci restauracji?

image

Zacznijmy więc od podstaw, czyli od tego, z czego składa się nasza talia. Obecnie do dyspozycji mamy trzy zestawy kart: podstawowy (składający się z 224 kart), Powstanie Pustki (105 kart) oraz Herald Pustki (103 karty). Wszystkie te zestawy dzielą się na 4 rodzaje odpowiadające ich rzadkości, zaczynając od zwykłych, poprzez niezwykłe, rzadkie i na epickich kończąc. To właśnie od ich rzadkości zależy jaka jest nasza szansa na ich zdobycie, ale nie tylko od tego. Gry ze stajni Ubisoft'u są z reguły bardzo zbalansowane, jak każda gra karciana i ta nacechowana jest tym, iż nie każda karta nadaje się do złożenia mocnego decka. Bo czym byłaby wyjątkowość, gdyby wszystkie karty były jednakowo mocne? Ilościowo najwięcej dobrych kart znajduje się w pakiecie podstawowym, gdyż są tam aż 132 dobre karty. Procentowo daje nam to 62.1% kart nadających się do złożenia w miarę silnego decka i jest on chyba najbardziej zbalansowany pod kątem dostępności różnego poziomu rzadkości. Z racji obecności największej ilości dostępnych kart powinniśmy więc zacząć od kompletowania tych z zestawu podstawowego a dopiero potem zabierać się za rozszerzone. Chyba, że postanowiliśmy grać frakcją Sanktuarium, w tym przypadku zmuszeni jesteśmy do inwestycji w pakiety Powstania Pustki - są to jedyne odnoszące się do tej klasy (nie licząc kilku kart z dodatku Herold Pustki). Satysfakcjonujących nas kart w tym zestawie jest 49 (61.3%), jednak przewagę wśród nich wiodą karty epickie, czyli te z najmniejszą szansą na trafienie. Spośród zwykłych i niezwykłych zadowolimy się jedynie częścią odpowiadającą 42.9-47.2%, co nie powala. Ostatnie, najnowsze rozszerzenie, Herold Pustki oferuje nam tylko 48.4% kart godnych polecenia, acz skupia się głównie na tych z poziomu niezwykłego.

Pakiet Posiłków

image

Pierwszym pakietem, jaki rzeczywiście opłaca się kupować jest wspomniany wcześniej pakiet posiłków wynoszący nas ledwie 12.500 złota. Jak to jest więc z tym pakietem oraz dlaczego właściwie miałoby się opłacać jego kupno, skoro 6 małych pakietów wyjdzie nas o 500 złota mniej i da nam tyle samo kart? Największa różnica tkwi w tym, że w pakiecie posiłków mamy gwarancję braku tzw. powtórek, czyli wśród tych 12 kart, które otrzymamy po jego kupnie nie będzie ani jednej powtarzającej się, co zwiększa naszą szansę na zdobycie upragnionej karty. Inną dosyć istotną rzeczą jest fakt iż z góry wiemy w przypadku tego pakietu jakiego typu karty dostaniemy, a jest to w tym przypadku 8 kart zwykłych, 3 karty niezwykłe oraz 1 karta rzadka lub epicka - której niemielibyśmy możliwości zdobycia w przypadku małego pakietu. Mamy dzięki temu gwarancję, że wśród naszych wylosowanych kart nie znajdą się same zwykłe karty, do tego będące powtórkami. Ten pakiet powinniśmy kupować tak długo, aż dojdziemy do wniosku, że posiadamy już wszystkie interesujące nas karty z zestawu podstawowego.

Pakiet ten występuje również w postaci Premium, czym jest więc Premium i czy opłaca się kupować tego typu pakiety? Wszystko, co oznaczone jest mianem Premium różni się tylko większą szansą na zdobycie karty "Premium", czyli świecącej. Jeżeli nie zależy nam na szybkim skończeniu misji z kartami tego typu kartami, to nie powinniśmy inwestować w takie pakiety, gdyż podstawowych zestawach też mamy możliwość zdobycia takich kart a nie różnią się one niczym poza świeceniem się i wyższą ceną.

Zestaw

image

Gdy przejdziemy kampanię oraz wygramy 2-3 pierwsze walki na naszym liczniku wraz z wbiciem nowego poziomu pojawi się 1.000 pieczęci - rodzi się więc pytanie na co je najlepiej wydać? "Zestaw", czy też "The Box" jest jedną z najlepszych alternatyw dla początkującego gracza nieposiadającego jeszcze zbyt wielkiej ilości kart podstawowych. Zawiera on aż 10 Pakietów Posiłków (120 kart, z czego 80 zwykłych, 30 niezwykłych i 10 rzadkich lub epickich). Biorąc pod uwagę cenę wynosząca 1.000 pieczęci, czyli 100.000 golda zyskujemy tutaj całe 25.000! Jest to duża oszczędność, jednak jeżeli czujemy, że nie jest nam potrzebna na już taka ilość nowych kart lub posiadamy ich dużą ilość powinniśmy pomyśleć o uzbieraniu większej ilości gotówki i wydaniu jej na Duży Zestaw albo inwestycję w zestaw dodatkowy.

Duży Zestaw

image

Na dzień dzisiejszy jest to najbardziej opłacalna dostępna oferta, dzięki której jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 1.110 pieczęci, czy też jak kto woli 111.000 golda. A to już dosyć niebagatelna kwota. W skład Dużego Zestawu wchodzi 30 Pakietów Posiłków oraz 2 Pakiety Posiłków Premium, czyli aż 384 karty! Z racji faktu, że jest to największy z dostępnych zestawów mamy tutaj też największą szansę na zdobycie interesujących nas pozycji. Znajdziemy tutaj m.in. 256 zwykłych, 96 niezwykłych kart oraz 32 wśród których znajdą się rzadkie lub epickie. Niestety z przyczyn zmniejszającego się przypływu pieczęci wraz ze wzrostem poziomu problemem może być tutaj cena, wynosząca równe 3.000 pieczęci.

Zestaw Powstania Pustki

image

Wprowadzony wraz z dodatkiem Powstanie Pustki zestaw zawierający jedynie wspomnianego w nazwie typu karty. Nie znajdziemy w nim żadnych kart podstawowych, jednak jest to najbardziej opłacalny zestaw mieszczący w sobie 10 Pakietów dający nam łącznie 120 kart wartych 185.000 golda (80 zwykłych, 30 niezwykłych oraz 10 rzadkich, epickich lub bohaterskich), co daje nam oszczędność rzędu 85.000 a zarazem trzeci w przypadku prawdopodobieństwa trafienia interesującej nas karty. Co prawda kart zdatnych do złożenia talii jest o wiele więcej w tym dodatku, niż oferuje nam Herold Pustki, jednak głównie skupiają się one wśród tzw. epików, których losujemy najmniej. Szansę na zdobycie dobrej karty można przedstawić liczbowo jako 15:16 przy porównaniu z Zestawem Herold Pustki oraz 5:9 w zestawieniu z Dużym Zestawem (nie biorąc oczywiście pod uwagę ceny, która stanowi 2:5 największego pakietu). Jednocześnie gdy już wylosujemy jakaś epicką lub rzadką kartę mamy 77% pewności, że będzie ona interesująca (a przypomnę, że takich kart możemy wylosować tutaj aż 10).

Zestaw Herold Pustki

image

Drugi co do szansy na zdobycie mocnej karty, w tendencji 16:15 względem poprzednika nijak się jednak ma do ceny, która stanowi 7:6 wyżej omawianego zestawu. Box wprowadzający wyłącznie pozycje z nowego dodatku Herold Pustki, skupiający się głównie na jednostkach niezwykłych, nie znajdziemy tutaj wielu dobrych rzadkich kart, jednak jest kilka znaczących egzemplarzy epickich przydatnych do formowania talii. Uzupełnienie to nie wprowadza nowych frakcji, a jedynie uzupełnia stare. Pakiet mogę polecić jedynie jako uzupełnienie naszego decka o kilka mocnych kart, otrzymamy tutaj 80 kart zwykłych, 30 niezwykłych oraz 10 rzadkich, epickich lub bohaterskich.

Jako, że jest to najnowszy pakiet, postanowiłem sprawdzić w praktyce co ciekawego można przy jego pomocy otrzymać, dlatego poniżej znajduje się film przedstawiający otwieranie właśnie owego:

Pakiet Powstanie Pustki

image

Mniejszy Pakiet Powstania Pustki przeznaczony jest raczej dla osób, które chciałyby uzupełnić karty Powstania Pustki o brakujące egzemplarze i niechcących jednocześnie wydawać na ten cel pieczęci. Sama paczka jest stosunkowo droga w porównaniu do Zestawu Powstania Pustki, co nie zmienia faktu łatwiejszego dostępu do złota i większej łatwości zdobycia tej waluty - szczególnie w dalszych etapach gry. Zestaw zawiera 8 kart zwykłych, 3 karty niezwykłe oraz 1 rzadką, epicką lub bohaterską. To małe opakowanie może być również interesująca opcją dla osób kompletujących talię Sanktuarium, wtedy może nam zastąpić podstawowy Pakiet Posiłków. Wersja Premium działa tutaj również na podobnych zasadach.

Pakiet Emilio

image

Najmniej opłacalny z pakietów zawierający karty ze wszystkich dodatków łącznie z podstawowymi. Jego cena jest najwyższa spośród małych pakietów dających nam możliwość wylosowania 12 kart, gdy kupimy trzy takie pakiety zapłacimy za nie 60.000 golda, przekraczając tym samym wielokrotnie równowartość trzech różnych pakietów. Jest to jednak jedyna możliwość zdobycia kart z dodatku Herold Pustki przy pomocy złota. Osobiście nie polecam go. Losujemy tutaj 12 z 432 kart, gdzie możemy mówić o 237 porządnych, z których można zbudować talię.

Pakiet Bohaterski

image

Jedyna opcja dla tych, którym nie poszczęściło się i przy kupnie dużych boxów nie wylosowali ani jednej karty bohaterskiej. Mamy tutaj 100% szans na wylosowanie jednego bohatera z zestawu podstawowego, tym samym nie znajdziemy tutaj bohatera dla Sanktuarium, ani 2 ciekawych (dla Przystani i Twierdzy) wprowadzonych wraz z nowym dodatkiem, jednak mamy tutaj największą szansę na zdobycie dobrego bohatera. Paczka zawiera również 7 kart z zestawu podstawowego. W grze występuje też Bohaterski Zestaw, jednak jego nie opłaca się kupować ze względu na zawartość. Był on chyba przeznaczony dla nowych graczy na szybki start, lecz jeżeli ktoś szuka bohatera, to woli kupić 8 pakietów bohaterskich, niż 6 bohaterskich z dodatkowymi 4 Pakietami Posiłków.

Author: Daniel 'zoNE' Gabryś

Posted on 2013.06.26
Last updated on 2013.06.26

  • Windows Reg Tweaker Original War Encyclopaedia
  • Original War - Kurs Edytora
  • Leksykon pojęć bezpieczeństwa